Torsdage med alt det usagte

Med udstillingen "Alt det usagte" griber Danmarks Forsorgsmuseum om familiehemmeligheder og fortielser i forbindelse med psykiske sygdom. På din vej rundt på Fattiggården møder du forskellige kunstværker af danske og internationale kunstnere, som kaster lys over emnet.

Den aktuelle udstilling "Alt det usagte" har fokus på familiehemmeligheder ifm. psykisk sygdom. Få en introduktion til "Alt det usagte", hvor der drages paralleller til Fattiggårdens familiehemmeligheder.  Omvisningen er forbeholdt voksne. Omvisningen er gratis, når entréen er betalt. Der er begrænset antal pladser, så tilmelding er nødvendig. Det kan ske her (vælg datoen i bjælken øverst).

Arrangement oversigt

Startdato torsdag 22. 07. 2021 14:00
Slutdato torsdag 22. 07. 2021 15:00
Det foregår Danmarks Forsorgsmuseum

Hvem - hvad - hvor?

Hvem kan deltage?
Hvis der ikke står andet, kan alle deltage.
OBS på, at flere af arrangementerne kræver tilmelding.
Sejlturene med KAJA, VIKING og PINGVINEN er for medlemmer af museumsforeningen.
Sejlturene med  HJORTØ er alene for medlemmer af HJORTØs Venner.

Hvad koster det?

De fleste foredrag og vandringer koster  50 kr.
De fleste af disse tilbud er gratis for medlemmer af museumsforeningen.
Enkelte arrangementer er dyrere eller helt gratis.
Se derfor pris ved det enkelte arrangement. 
På Danmarks Forsorgsmuseum er der entré.
Se priser og rabatter her

Hvor foregår det?
Arrangementerne foregår dels på Forsorgsmuseet, som har til huse i den gamle Fattiggård, Grubbemøllevej 13, dels ude i byrummet, på landet eller på havet.
OBS på, at nogle af aktiviteterne er lavet i samarbejde med andre, hvorfor de kan foregå på f.eks. BaggårdTeatret, et værtshus, Svendborg Bibliotek eller M/S Helge, og at det kan være andre, der står for billetsalget.