På rette vej

Svendborg Museum viser udstillingen "På rette vej" i lokaler på Danmarks Museum for Lystsejlads på Frederiksø i Svendborg. I udstillingen er der fokus på navigationsskolerne i Svendborg. Fra dengang søfolkene sejlede på et-mastede træskibe og til i dag, hvor de sejler på containerskibe, der er så store, at de kan transportere det samme som 2000 skonnerter. Søfarten har gennemgået en voldsom udvikling, der også har sat sig spor på skolerne.

Læs mere om udstillingen og åbningstider her.

Arrangement oversigt

Startdato lørdag 24. 06. 2023 11:00
Slutdato søndag 03. 09. 2023 17:00
Det foregår Danmarks Museum for Lystsejlads

Hvem - hvad - hvor?

Hvem kan deltage?
Hvis der ikke står andet, kan alle deltage.
OBS på, at flere af arrangementerne kræver tilmelding.
Sejlturene med KAJA, VIKING og PINGVINEN er for medlemmer af museumsforeningen.
Sejlturene med  HJORTØ er alene for medlemmer af HJORTØs Venner.

Hvad koster det?

De fleste foredrag og vandringer koster  50 kr.
De fleste af disse tilbud er gratis for medlemmer af museumsforeningen.
Enkelte arrangementer er dyrere eller helt gratis.
Se derfor pris ved det enkelte arrangement. 
På Danmarks Forsorgsmuseum er der entré.
Se priser og rabatter her

Hvor foregår det?
Arrangementerne foregår dels på Forsorgsmuseet, som har til huse i den gamle Fattiggård, Grubbemøllevej 13, dels ude i byrummet, på landet eller på havet.
OBS på, at nogle af aktiviteterne er lavet i samarbejde med andre, hvorfor de kan foregå på f.eks. BaggårdTeatret, et værtshus, Svendborg Bibliotek eller M/S Helge, og at det kan være andre, der står for billetsalget.